Kolečko nadační fond

Rozhlédni se!

Na konci roku 2009 oslovila nadační fond Kolečko společnost EUROVIA CS, a.s. , jedna z nejvýznamnějších stavebních firem u nás, především v oblasti dopravních staveb.  „Zajímá nás, co se děje na silnicích poté, co je dokončíme“, řekly tehdy s úsměvem  Iveta Štočková a Monika Pešoutová (teď už Dvořáková) a za pár týdnů byl na světě koncept projektu prevence úrazů dětí v silničním provozu „Rozhlédni se!“.

Usmíváme se pořád a dokonce čím dál víc, protože během osmi let se našich seminářů zúčastnilo více než 10 000 dětí z celé České republiky. Díky každoroční podpoře generálního partnera projektu společnosti EUROVIA CS, a.s. ve výši 600.000,- Kč je „Rozhlédni se!“ nejdéle běžícím projektem nejen nadačního fondu Kolečko, ale i jedním z mála dlouhodobých, koncepčních a smysluplných preventivních programů v České republice vůbec.

Koncept zábavných školení a následných interaktivních tréninků je primárně zaměřen na děti ve věku 6-10 let a stojí na pěti základních pravidlech správného chování při pohybu na silnici, ať už se ho dítě zúčastní jako spolujezdec v autě, cyklista, chodec nebo například bruslař.

  1. Rozhlédni se!
  2. Připoutej se!
  3. Buď vidět!
  4. Chraň se!
  5. Pomáhej!

Zaměřujeme se na málo témat, zato ale na ta nejdůležitější. Snažíme se o srozumitelné a přesvědčivé podání a okamžité využití získaných vědomostí při praktickém nácviku, který následuje hned po teoretické části. V roce 2011 navrhla výtvarnice Eva Sásová postavičky Lucie, jejího mladšího bratra Matěje a „mimoně“ Rajčete, které děti celým projektem provázejí .

Odborným garantem a jedním z lektorů projektu „Rozhlédni se!“ je Robert Šťastný, uznávaný odborník v oblasti bezpečnosti v automobilové dopravě.  Na projektu spolupracujeme také s Muzeem Policie ČR v Praze a Federací dětských domovů ČR.

„Rozhlédni se!“ nabízíme základním nebo mateřským školám jako alternativu klasického modelu dopravní výchovy, ale rádi se zapojíme i do akcí pro veřejnost, pořádaných například městskými a obecními úřady, regionálními subjekty v rámci integrovaného záchranného systému (dny prevence), ale i komerčními nebo neziskovými subjekty (spolky, sdružení, mateřská centra).  Například v sobotu 19.9.2015 nás Dopravní podnik hlavního města Prahy pozval na oslavu 140. výročí městské hromadné dopravy v Praze a v hostivařském depu nás navštívilo 550 dětí!

„Rozhlédni se!“ se v roce 2015:

Předměřice n.Labem, Hradec Králové, Mirošov, Rokycany, Jakubčovice, Praha  4, Tišnov, Kuřim, Praha 10, Karlovy Vary, Zeleneč, Polnička, Škrdlovice

 

"Rozhlédni se" v roce 2016:

ZŠ Mníšek Chrastava, MŠ Matoušova Liberec, ZŠ a MŠ Habartice, ZŠ Bulovka, ZŠ a 2.ZŠ Jirkov u Chomutova, ZŠ Ladova 5 Litoměřice, ZŠ Hoštka u Litoměřic, ZŠ Velký Ořechov, ZŠ Zlín Malenovice, ZŠ a MŠ Vyskytná nad Jihlavou, ZŠ Štefcova, ZŠ M.Horákové, ZŠ Úprkova, MŠ Holubova (vše Hradec Králové), ZŠ Grunwaldova a ZŠ Matice školské České Budějovice, ZŠ Šimanovská Praha 9 -  Kyje, ZŠ Jakubčovice n.Odrou, ZŠ Heřmanice u Oder, MŠ a ZŠ Ostrava Polanka

 

"Rozhlédni se" v roce 2017:

Navštívili jsme:

MŠ nám. Jiřího z Lobkovic, ZŠ Karla Čapka v Kodaňské ul.,  ZŠ Dopplerova ul.  - vše Praha, Hradec Králové, ZŠ Březno a Dolní Bousov, ZŠ Janov n.Nisou a Josefův Důl, Šternberk, Újezd u Brna, Dětský filmový festival ve Zlíně,dětský den v Bolešinách, Pohádkový Krpoles v Brně, ZŠ Kpt. Otakara Jaroše v Lounech, ZŠ Vojnovičova a Pod Vodojemem v Ústí n. Labem, ZŠ Pačejov a Chanovice, ZŠ Řenče a Dolní Lukavice

 

"Rozhlédni se" v roce 2018:

Navštívili jsme:

ZŠ Černuc (okres Kladno), ZŠ Straškov (okres Litoměřice), Františkovy Lázně, Cheb, Hradec Králové

Kam se chystáme?

23.- 24.4.       ZŠ Ing. Plesingera-Božinova v Neratovicích

 

​​Od roku 2010  navštívilo naše interaktivní semináře více než ​ 11 000 dětí.

Chcete se také zapojit do projektu „Rozhlédni se!“? Napište nám na marcela.novakova@hypnosis.cz nebo linda@kolecko.cz.